با توجه به بندهای 3و 7 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر رعایت عدالت، کاهش شدت انرژی و همچنین رعایت الگوی مصرف، ضروری است قیمت برق با تمرکز بر «مشترکین پرمصرف» افزایش یابد.

به گزارش تیتر آزاد به نقل از خبرگزاری فارس، بررسی روند افزایش قیمت برق طی سالهای اخیر نشان می­دهد که وزارت نیرو طی سالهای 93 تا 95 سه مرتبه تعرفه­های برق را به میزان 24 درصد، 10 درصد و 10 درصد در بخش خانگی افزایش داد اما در هر سه مرتبه تفاوتی بین مشترکین کم­‌مصرف و پرمصرف قائل نشد. در سال جاری نیز این وزارتخانه مجددا با تصویب هیات وزیران افزایش 7 درصد قیمت برق را برای همه مشترکین از ماه اردیبهشت اجرایی نمود. این امر بر خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است زیرا اولا در بند 3 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی که در بهمن ­ماه سال 1392 و توسط مقام معظم رهبری به دستگاه­های کشور ابلاغ شد، آمده است:

« استفاده از ظرفیت اجرای هدفمندسازی یارانه­‌ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌­وری، کاهش شدت انرژی و ارتقا شاخص­های عدالت اجتماعی»

و ثانیا در بند 7 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی نیز بر «مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاستهای کلی اصلاح الگوی مصرف» تاکید شده است.

بنابراین با توجه به بندهای اشاره شده به صراحت بر عدالت، کاهش شدت انرژی و مدیریت مصرف انرژی تاکید شده است. اما تجربه سالهای اخیر نشان می­دهد افزایش یکسان قیمتهای انرژی، میزان شدت انرژی را کاهش نداده و روند افزایش مصرف انرژی را هم کنترل نکرده است. مطلبی که اخیرا همایون حائری، معاون وزیر نیرو نیز به آن اعتراف کرد. این معاون وزیر نیرو در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که افزایش 7 درصد تعرفه برق که از اردیبهشت ماه به تصویب دولت رسید مصرف برق را کاهش داد، گفت: «افزایش 7 درصد هیچ تاثیری در کاهش مصرف برق نداشته است».

به علاوه در راستای عدالت اجتماعی نیز توجه به این نکته ضروری است که در صورت افزایش قیمت با درصد یکسان برای همه مشترکین، همچنان پرمصرف­‌ها در مقایسه با کم‌­مصرف­ها از یارانه انرژی بیشتری استفاده خواهند کرد که این امر کاملا خلاف عدالت اجتماعی و در نتیجه بر خلاف سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی است. تعرفه­‌های فعلی برق به گونه­‌ای است که یارانه برق مشترکین پرمصرف بیش از 7 برابر یارانه برق مشترکین کم‌­مصرف است.

مشکل تعرفه‌­های برق به موارد ذکر شده ختم نمی­شود. اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی را برای مقابله با بحران برق منتشر کرده و در این گزارش به بررسی یکی دیگر از اشکالات تعرفه برق پرداخته شده است. با توجه به این گزارش، نظام تعرفه­‌گذاری زمان اوج مصرف برق به گونه­ای است که در ساعات اوج بار، مشترکین کم‌­مصرف به میزان 20 درصد اما مشترکین کم­مصرف در حدود 5 درصد جریمه می‌­شوند.

در جدول زیر مقدار یارانه انرژی و همچنین نسبت جریمه اوج به بهای برق مصرفی را برای دو مشترک مقایسه شده‌اند. این جدول نشان می‌دهد که بی­‌عدالتی در تعرفه‌­های برق کاملا مشهود است.

نوع مشترک

میزان کل مصرف ماهیانه

میزان مصرف ماهیانه در زمان اوج بار

بهای برق مصرفی(تومان)

میزان جریمه اوج بار(تومان)

یارانه پنهان برق(تومان)

نسبت جریمه اوج بار به بهای برق مصرفی

کم‌مصرف  50 10 کیلووات ساعت      2250

   630

  20000

20%

پرمصرف  650

130 کیلووات ساعت

   117000   6300  175000

5%

این شیوه قیمت­‌گذاری نه تنها ناکارآمد و غیر موثر است بلکه بر خلاف عدالت هم هست زیرا مشترکین کم­‌مصرف از حداقل وسائل ضروری استفاده می­‌کنند اما مشترکین پرمصرف نه تنها با مصارف بی‌­رویه بحران‌­ساز می­‌شوند بلکه از یارانه برق بیشتری هم برخوردار هستند. با توجه به دلایل فوق لازم است تا قیمت برق با تمرکز بر مشترکین پرمصرف افزایش یابد. ضرورتی که در تابستان سال جاری و به منظور مقابله با بحران برق، بیش از گذشته وجود دارد.

انتهای پیام/