مدتی است که بحث انتخابات در فضای مجازی شهرستان آزادشهر داغ شده است ودر این هیجانات انتخاباتی، افرادی برای پیشبرد اهداف خود، دست به نشر مطالبی مجرمانه می زنند، در همین خصوص ستاد امنیت انتخابات ظهر امروز نشست صمیمی‌ای را با خبرنگاران و ادمین کانالهای خبر برگزار کردند تا با آگاه سازی آنها، از بروز رفتارهای مجرمانه در فضای مجازی جلوگیری کنند.

به گزارش تیتر آزاد، ظهر امروز دادستان و کمیته امنیت انتخابات با جمعی از خبرنگاران و ادمین کانالهای خبری در سالن جلسات فرمانداری نشست صمیمی‌ای برگزار کردند.

در ابتدای این نشست ، سید رسول حسینی فرماندار شهرستان آزادشهر ضمن معرفی اعضای ستاد انتخابات شهرستان، اظهار کرد: قانون برای همه‌ی کاندیداهای انتخابات مجلس یکسان است و فصل الخطاب خواهد بود. دستگاههای دولتی و ستادهای برگزاری انتخابات، اعم از اجرایی، بازرسی و نظارت، در برگزاری انتخابات بی طرف می باشند و از آرای مردم که به فرموده مقام معظم رهبری حق الناس است، در یک محیط امن و سالم ، صیانت خواهند کرد.

وی در پایان سخنانش گفت: تمامی کاندیداها را به دفتر خود فرا خوانده و در خصوص رعایت قانون و خودداری از تخلف با آنها صحبت کرده‌ام زیرا ستاد انتخابات در صورت مشاهده تخلف، با هیچ کاندیدی مماشات نخواهد کرد.

سید داوود حسینی فرمانده انتظامی آزادشهر نیز به ادمین کانالها و خبرنگاران توصیه کرد: با روابط عمومی ادارات و انتظامی ارتباط بگیرند و از نشر اخبار بدون سند و کذب و بستن تهمت و افترا به افراد خودداری نمایند.
وی همچنین گفت: برگزاری نظرسنجی در فضای مجازی بدون داشتن مجوز جرم است و توصیه می شود که از ارتکاب این عمل مجرمانه خودداری کنید.

سپس نوبت به رئیس اداره اطلاعات آزادشهر رسید و وی در خصوص فضای مجازی بیان کرد: فضای مجازی به لحاظ بعد روانی در افزایش یا کاهش احساس امنیت تاثیر دارد. رسانه‌ها باید بذر امید را در جامعه بپاشند. در جنگ اقتصادی نیز رسانه‌ها می توانند امید بخش باشند.

وی افزود: در بحث انتخابات، دشمن در حال تخریب افکار عمومی برای کمرنگ کردن مشارکت مردمی است. هر فردی که بدون توجه به شرایط کنونی با قلم خود یا نشر مطالب دشمنان، باعث کمرنگ شدن مشارکت حداکثری مردم شود، عمل نادرستی انجام داده است.

رئیس اداره اطلاعات آزادشهر در پایان گفت: اداره اطلاعات در بحث امنیت و سلامت انتخابات فعال خواهد بود. رعایت قانون، شرع و اخلاق مورد تاکید ما می باشد. از دوستان رسانه‌ای و کاندیداها درخواست دارم این سه مورد را رعایت کنند.

در پایان جلسه، رضا بذری دادستان آزادشهر خبرنگاران و ادمین کانالهای خبری را به خودداری از نشر اکاذیب، بستن تهمت و افترا و فعالیتهای خلاف قانون توصیه کرد و اعلام کرد: رسانه ها از قانون مستثنی نیستند و کار خبری برای آنها مصونیت نمی آورد. با وجود سیاست حمایت دستگاه قضا از خبرنگاران، در موارد ارتکاب جرم ، مجبور به برخورد با متخلفان می باشیم.

وی افزود: دوستان دقت کنند که نشر خبر کذب یا افترا نیز جرم است، حتی اگر آن خبر را شما ننوشته باشید. تا زمانیکه شکایتی از شما نشده، مشکلی پیش نمی آید، اما اگر شخص حقیقی یا حقوقی از شما شکایت کند، برخورد قانونی انجام خواهد شد. پس تلاش کنید با مطالعه و رعایت قوانین مربوط به فضای مجازی، خود و شغل خود را به خطر نیندازید.

بذری در خصوص تفاوت افترا و خبر کذب گفت: افترا مطلبی است که عمل مجرمانه ای ( که قانون برای ان مجازات تعیین کرده است) را به یک شخص یا اشخاص نسبت می دهد و حال انکه آن عمل مجرمانه توسط آن شخص یا اشخاص انجام نشده باشد. خبر کذب نیز مطلبی است که عملی را به شخص یا اشخاص نسبت دهد که در آنها نباشد و قانون هم برای آن عمل مجازاتی تعیین نکرده باشد.

دادستان آزادشهر تصریح کرد: جدای از نظارتهای بیرونی، نظارت درونی را از خود انجام دهیم. نباید امیال شخصی را در نشر اخبار دخیل کرده و ان را به ذهن مردم خوراک دهید.

وی در پایان اعلام کرد: تمام تاکید این است که از ظرفیت رسانه برای کمک به کشور و افزایش مشارکت مردمی در انتخابات استفاده شود. از بحثهایی که باعث اختلافات می شود خودداری کنید. بگذارید مردم با جمع اوری اطلاعات درست و بررسی معیارها انتخابی آزاد داشته باشند.

انتهای پیام/